לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה    ברוכים הבאים לפורום צילום!!!       אוסף אתגרי הצילום של כל הזמנים   מצגת-סרטון ישראל 3 מוכנה כעת להפצה, לצפייה לחצו כאן חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > תרבות ואמנות > צילום סטילס ווידאו
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 22-06-2006, 22:01
צלמית המשתמש של noam906
  noam906 noam906 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.09.05
שלח הודעה דרך MSN אל noam906
טוב, כמו שנאמר - השאלות די בסיסיות
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי tita שמתחילה ב "עברתי על האתר מזמן קראתי באמת..."

עדשות הן הייחוד של מצלמות D/SLR, והן בעלות המשקל, מבחינת מחיר הציוד, בכל העסק של מצלמות רפלקס.

הסיבה שיש עדשות מתחלפות היא שלכל עדשה תפקיד משלה - יש עדשות מאקרו, כמו שהזכרת, ותפקידן לצלם מקרו. תפקיד עדשת טלה הוא לצלם באורך מוקד גדול, או "בזום גדול".
יש עדשות לצילום באורך מוקד קטן, כלומר "בזום קטן".

זכור - כשאתה נכנס לעסק של מצלמות רפלקס, אתה צריך הרבה עדשות כדי לכסות את הטווח. לא מספיק לקנות עדשה אחת, כי אתה תישאר מוגבל מבחינת הטווח. אם אתה חושש שאין לך תקציב לכל העסק של העדשות, ייתכן כי השקעה במצלמת "דמוי מקצועית" מתקדמת, כגון Fuji S9500, תספק אותך כאשר היא מכסה את כל הטווח בעדשה אחת (28-300).

ישנן עדשות שאורך המוקד שלהן קטן מלהכיל את כל פרטי התמונה, ולכן נוצר עיוות של התמונה.

הטווח בו המצלמה מסוגלת לצלם תמונה רחלבה בלי עיוות היא בערך 17 מ"מ או קצת פחות, ויש עדשת 10-20 המעוותת את כל הקרוב לעדשה, או עדשת "פיש-איי" היוצרת את אפקט "עין הדג".

חשוב לציין כי ככל שיש יותר אלמנטים בתוך העדשה, כלומר הזכוכיות והחלקים, יורדת איכות התמונה של העדשה. בנוסף, ככל שהמצלמה מכילה טווח יותר גדול, היא מיכלה יותר אלמנטים. אם נבצע את "כלל המעבר", נדע כי עדשות בעלות טווח גדול יותר הן פחות איכותיות לרוב. למה רוב? כי יש עדשות המציעות איכות תמונה טובה מאוד וזה מפצה על הורדת האיכות. כמובן שעדשות כאלו עולות הרבה יותר, ולכן רצוי לקנות כמה עדשות במקום אחת להכל.

לרוב, כשאתה קונה עדשות חדשות, אתה מתחיל לכסות את הטווח הבינוני - ניתן להתחיל מעדשות הקיט (ראיתי שאתה מתכנן על 50D, אז אני מניח שזו ניקון - למרות שלא הכרתי את המצלמה). יש את עדשת הקיט של D50 המכסה טווח של 18-55 (הכל במ"מ) או את עדשת הקיט של ה-D70, הנקראת 18-70 (היותר ממולצת, אך יותר יקרה)

מקווה שתעשה את הבחירה הנכונה.

אני ממליץ ללמוד עוד על כל העסק של DSLR ועדשות לפני שאתה ולך על המצלמה, להגיע לחנות ולהתנסות וגם מפגשים זה אופציה מעולה לשחק עם מצלמות מכמה סוגים.

בהצלחה, נעם

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 22-06-2006, 22:29
צלמית המשתמש של OmriP
  משתמש זכר OmriP OmriP אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.03.06
שלח הודעה דרך ICQ אל OmriP שלח הודעה דרך MSN אל OmriP Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי Arziv שמתחילה ב "אז תרשום שאתה לא בקיא, זה..."

משהו כאן נשמע לי לא הגיוני. אם נסתכל על עדשה מסויימת, לצורך העניין 10-20 או כל עדשה אחרת, על FF לעומת APS - לפי דעתי, העיוות שנרגיש ב-APS יהיה גדול יותר.
לרובנו יש P&S, שאורך המוקד של העדשה שלה קטן בהרבה מזה של ה-SLR שלנו.

סוף סוף, לשאלה: האם ככלל אנחנו יכולים לקבוע שמתחת ל-50 מ"מ העיוות קיים (אם כן - למה [מבחינה אופטית]), ואז זה מעיד על כך שהעיוות בתמונה קיים גם ב-P&S שנו והוא פשוט מורגש פחות (בגלל החיישן הקטן), או שהעיוות תלוי בגודל החיישן (ואז שוב, איך ניתן יהיה לחשב מאיזה טווח יתחיל העיוות)?

עוד נקודה שאפשר להיעזר בה: עיוותי "כרית סיכות" קיימים בעדשות טלה. האם התלות באורך מוקד דומה, או שכאן גורם אחר משחק תפקיד?

סליחה על החפירה, אבל הנושא מעניין, לא?

עמרי
Equipment: Nikon D50, Nikkor Dx 18-55mm, Nikon SB600, Nikkor 50 mm f/1.8, Tamron 18-250mm Canon PowerShot A95, Tiffen Filter Set, Minolta Dynax i7000, Minolta 28-85 mm, Σ 70-210 mm, and a few more glasses...

ישן 23-06-2006, 11:46
צלמית המשתמש של Olegis
  Olegis Olegis אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.07.02
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי OmriP שמתחילה ב "זו בדיוק הנקודה: מה שאתה בעצם..."

אני, חס וחלילה, לא פיסיקאי (ליתר דיוק - אני שונא פיסיקה), אבל אגיד כזה דבר - עבור כל עדשה העניין הוא שונה. קודם כל אתה צריך להגדיר למה אתה קורא "עיוות" - אם זה עיוות חזותי ויזואלי (עיוות פרספקטיבה), או עיוות גיאומטריה כאשר קווים ישרים בתמונה הופכים להיות קצת פחות ישרים (מעוגלים).

עיוות פרספקטיבה הוא פונקציה של מרחק מהעדשה - עצמים רחוקים יהיו פחות מעוותים מאשר העצמים הקרובים. אם תצלם מישהו ממרחק של 50 מטרים עם עדשת 10 מ"מ - אני בספק אם תראה עיוות כלשהו בדמות שלו. מצד שני, אם תצלם פרצוף של מישהו עם עדשת 50 מ"מ, אבל ממרחק המינימלי שהעדשה יודעת להתפקס (45 ס"מ ב-50 מ"מ f/1.8 MkII של קנון, אם אני זוכר נכון) - הפרצוף שלו ייצא מעוות בצורה מסויימת (אף ומצח גדולים יותר, למשל).

עיוות גיאומטרי זה משהו אחר - זה מודגש בצורה הטובה ביותר בעדשות fish-eye. את העיוות הזה מודדים ע"י צילום של קיר לבנים (או דץ משובץ) וכאן הכל פתוח - למשל עדשת סיגמא 12-24 מפיקה יופי של תמונה שכמעט נטולת העיוות הזה ובעדשת 50 מ"מ העיוות הזה מוגדש יותר. הכל פונקציה של איך היצרן בוחר להתמודד עם התופעה הזאת וכמה כסף ומאמצים הוא מוכן להשקיע בזה.

עניתי על חלק מהשאלות ?

ישן 23-06-2006, 12:05
צלמית המשתמש של OmriP
  משתמש זכר OmriP OmriP אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.03.06
שלח הודעה דרך ICQ אל OmriP שלח הודעה דרך MSN אל OmriP Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי Olegis שמתחילה ב "אני, חס וחלילה, לא פיסיקאי..."

ענית על חלק מהשאלות, אבל פתחת אחרות

כשאתה אומר "עבור כל עדשה העניין הוא שונה" - שוב, נשאלת השאלה - למה? במה זה תלוי? מה הגורמים המשפיעים על העיוותים (גם פרספקטיבה וגם עיוותים גיאומטריים).

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Olegis
אם תצלם מישהו ממרחק של 50 מטרים עם עדשת 10 מ"מ - אני בספק אם תראה עיוות כלשהו בדמות שלו. מצד שני, אם תצלם פרצוף של מישהו עם עדשת 50 מ"מ, אבל ממרחק המינימלי שהעדשה יודעת להתפקס (45 ס"מ ב-50 מ"מ f/1.8 MkII של קנון, אם אני זוכר נכון) - הפרצוף שלו ייצא מעוות בצורה מסויימת (אף ומצח גדולים יותר, למשל).

אני מדבר על תיאורתית, לא על מה שאני אראה. ספק אם אני אצליח להבדיל בין תמונה של מצלמת 5 מגה פיקסל לבין תמונה של מצלמת 22 מגה פיקסל, ועדיין - אין וויכוח - ההבדל קיים. השאלה היא האם העיוות קיים, ממה הוא מושפע, וכיצד ניתן לפתור אותו.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Olegis
עיוות גיאומטרי זה משהו אחר - זה מודגש בצורה הטובה ביותר בעדשות fish-eye. את העיוות הזה מודדים ע"י צילום של קיר לבנים (או דץ משובץ) וכאן הכל פתוח - למשל עדשת סיגמא 12-24 מפיקה יופי של תמונה שכמעט נטולת העיוות הזה ובעדשת 50 מ"מ העיוות הזה מוגדש יותר. הכל פונקציה של איך היצרן בוחר להתמודד עם התופעה הזאת וכמה כסף ומאמצים הוא מוכן להשקיע בזה.

שוב, אני לא אוהב להיות הילד הקטן של קופ"ח כללית, אני בכלל מבוטח במכבי, אבל למה? למה היוות של עדשת 50 מ"מ יהיה גדול יותר מזה של 12-24? ושוב, כיצד יכול היצרן להתמודד עם העיוות, בתיאוריה (כלומר, בלי להתחשב בכסף )?

עמרי
Equipment: Nikon D50, Nikkor Dx 18-55mm, Nikon SB600, Nikkor 50 mm f/1.8, Tamron 18-250mm Canon PowerShot A95, Tiffen Filter Set, Minolta Dynax i7000, Minolta 28-85 mm, Σ 70-210 mm, and a few more glasses...

ישן 23-06-2006, 13:02
צלמית המשתמש של Olegis
  Olegis Olegis אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.07.02
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי OmriP שמתחילה ב "תראה, אופטיקה היא מדע מדוייק...."

זה מפסיק להיות מדע מדוייק כשנכנסים אלמנטים פרזיטיים כמו - לכלוך בזכוכית העדשות (רמת הלכלוך הסגולית, לא לכלוך נקודתי - או רמת האי-ניקיון של החומר) ואי-דיוקים בתהליך הייצור. אפשר לשלוט על הדברים האלה עד רמה מסויימת, אבל מדע מדוייק זה בטוח לא.

מעבר לזה אין לי תשובות, את הנוסחאות התיאורטיות של עיוותים כאלה ואחרים אני לא מכיר. עדשות בדר"כ מורכבות מלא מעט אלמנטים של זכוכית ולהתחיל לפתח נוסחאות מורכבות מנוסחאות הבסיס באמת אין לי כוח (אמרתי כבר שאני פשוט מתעב פיסיקה ?). אפשר לחפש באינטרנט משהו כמו optical abberations אם בא לך. לדעתי עדיף לבזבז את הזמן הזה בצילומים

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 00:40

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 11 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר