לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > מחשבים > חומרה ורשתות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 03-09-2010, 01:01
  Brock Brock אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.09.10
מעבדי הליבה הכפולה.

שלום לכולם.
אני חדש פה בפורום בפרט ובתחום החומרה בכלל.
לאחרונה רכשית את הספר "מדריך חומרה ותוכנה לטכנאי PC".
כשקראתי אותו (ועדיין לא סיימתי), יצאתי יותר מבולבל ממה שנכנסתי..
כרגע אחת השאלות שנותרו לי היא כל עניין ריבוי הליבות בPC.
רציתי לדעת ראשית, מהו בכלל ריבוי ליבות (כפי שהבנתי, הכוונה היא חלוקה לשני מעבדים שונים במחשב שמעבדים בו"ז את הנתונים וככה מגדילים את כוח העיבוד במחשב..)
מתי נכנסה הטכנולוגיה..
האם זה אומר שכאשר יש לי מחשב Core2Dou שנראה ב System Properties שהוא בעל ערך שעון של 2.0GHz אז ז"א שהמחשב בעל יכולת עיבוד של GHz?4.0
מה ההבדל בין Dual Core ל Core2Duo?
מה זה SMP (Symmetric Multi Processing), והאם יש עוד מונחים דומים שעלי לדעת..
אני כרגע עובד על מחשב ישן שלא מזמן פירמטתי, המשב הוא משנת 2002 כמדומני, בעל מעבד Pentium 4 ובעל ערך שעון של 3.0MHz.
כאשר אני פותח את הTask Manager אני רואה בחלון ה CPU Usage שני חלונות, שלמיטב הבנתי מעיד על כך שיש לי שתי יחידות עיבוד במחשב, מה שלא הגיוני מכיוון שהטכנולוגיה לא הייתה קיימת למחשבים ביתיים באותה תקופה.(?)
עוד שאלה שלא קשורה כל כך, אבל לא רחוקה.
אני אנסה לנסח אותה בצורה טובה כי אני מגיע לתחום שאני אפילו לא כל כך מבין מה אני שואל..
ידוע שמהירות השעון של מעבד היא גם מה שכתוב בSystem Properties של הווינדוס.
השאלה שלי היא האם מהירות המעבד באמת תלויה רק במהירות השעון, או שהיא גם תלויה איכשהו באיזשהי צורה במהירות של לוח האם (FSB) ואם כבר, אז מה ההבדל בין FSB לבין Bus speed כפי שמוצג לי בתוכנה CPU-z.

אשמח לדעת תשובות לשאולת האלה,
מצטער מראש אם הצפתי בשאלות, שאני מניח שהתשובות כבר קיימות איפשהו בפורום, למרות שאני לא הצלחתי למצוא אותן, ותאמינו לי זה אחרי חיפוש לא קטן בפורום ובכלל בגוגל.

תודה מראש,
ברוק

נערך לאחרונה ע"י Brock בתאריך 03-09-2010 בשעה 01:09.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 03-09-2010, 01:24
  שימיadmin שימי אינו מחובר  
מנהל פורומי "תכנות ובניית אתרים" ו"חומרה ורשתות"

חבר מתאריך: 25.10.01
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Brock שמתחילה ב "מעבדי הליבה הכפולה."

המון שאלות ולכן אתמצת

1. יכולת עיבוד לא נמדדת בגיגה-הרצים. כידוע, הרץ היא יחידת מידה של תדירות (כמה פעמים משהו קורה בשנייה אחת). לדוגמה: 1KHz = במהלך שנייה אחת, הגל עושה 1000 מחזורים. כשמדובר על מעבדים, הנתון מתייחס לקצב השעון של המעבד. בכל "פעימה" של השעון של המעבד, יכולות להתבצע אי-אילו פעולות, בכמות מסויימת. כמה? תלוי בסוג הליבה שבתוכו. ככל שהליבות יותר מתקדמות (כלומר, ככל שהטכנולוגיה מתקדמת...) - מצליחים לבצע יותר עיבוד על כל מחזור שעון. על כן, הערך הזה די חסר משמעות. איפה הוא כן בעל משמעות? כשאתה משווה שני מעבדים עם אותו סוג ליבה - אז - כיוון שמה שהליבה מסוגלת לעשות במחזור שעון, הוא אותו דבר, בשני המעבדים, ברור שאם יש יותר מחזורי שעון בשנייה, אז סך הפעולות שהמעבד מסוגל לבצע בשניה אחת - גדל.

2. אין קשר בין Dual Core ל Core2Duo. הראשון פירושו מעבד שיש שתי ליבות בתוך האריזה שלו. השני - סתם שם של סוג ליבה מתוצרת חברת אינטל. (יש מעבדי ליבה כפולה מדגמים שונים ואף מיצרנים אחרים, כגון AMD, שכמדומני, הייתה הראשונה שהוציאה מעבד ליבה כפולה אמיתי [וזאת בשונה מהדבקה של שני מעבדים אחד לשני, מה שיצר תנור לחורף, על ידי המתחרה, אינטל] לארכיטקטורת x86, אבל אני כבר עייף ואולי זכרוני בוגד בי...)

3. ריבוי מעבדים = SMP - תרגום המונח באנגלית: ריבוי עיבוד סימטרי (כעקרון ליבה יכולה לבצע פעולה אחת בו זמנית; נכון שנראה לנו שהמחשב עושה דברים במקביל, אבל זה רק בגלל שהמחשב מהיר מספיק... על כן, אם רוצים ששתי פעולות יתרחשו באמת במקביל - צריך שתי ליבות... ואם רוצים 4 במקביל, צריך 4 ליבות, אני מקווה שאתה מבין את הרעיון...). לפני עידן ריבוי הליבות בתוך האריזה, כדי שיהיה לך במערכת SMP, היית מתקין כמה מעבדים נפרדים על אותו לוח אם. היה בשימוש בעיקר בשרתים, בגלל לוחות האם המאוד, מאוד יקרים. (ואלה עם ה 4 שקעי מעבד, בכלל היו יקרים להחריד...) - וגם העובדה שהיית צריך לקנות פשוט שני מעבדים, שגם היו מדגם מיוחד, שיכלו "לדבר" אחד עם השני. היום, תודות למעבדים מרובי הליבות, לשרתים יכולים להיות מספר מעבדים, שכולם מרובי ליבה. לדוגמה, לאחרונה AMD הוציאה מעבד עם 12 ליבות. שים 4 כאלה בלוח של שרת, ויש לך מחשב עם 48 ליבות. Nice, isn't it? בין 10,000 ל 20,000 דולר אתה יכול לבנות מחשב שהוא שווה עוצמה למחשבי העל של לפני כמה שנים, שעלו בזמנו עשרות ומאות מליוני דולרים...

4. בפנטיום 4 אינטל שמה "טכנולוגיה" שנקראת Hyper Threading (שמאז הועלמה, ולאחרונה חזרה במעבדים מודרניים יותר) - בקצרה - מדובר על שיטה שבה המעבד נחזה להיות שני מעבדים, למרות שהוא לא. כביכול, אינטל חשבה שזה משפר את הביצועים. בהרבה מאוד מקרים - זה לא. בחלק מהמקרים זה אפילו דופק אותם, יחסית למה שהם היו, לו ביטלת את האפשרות ב BIOS...

לגבי שאלתך האחרונה לגבי "מהירות מעבד" - אני חושב שעניתי עליה קודם בסעיף 1. אם לא, אז כנראה שאני לא מבין את השאלה. נסה להסביר יותר טוב.

FSB זו מהירות של Bus (קיצור של Front Side Bus) - ערוץ תקשורת בין המעבד לרכיבים שונים אחרים. הקצב שלו שונה מקצב המעבד. קצב המעבד יהיה מכפלה (multiplier) של ה FSB (בכל פעימת שעון של ה FSB, תתבצענה יותר פעימות שעון המעבד. כמה? תלוי בתדר המעבד יחסית לתדר ה FSB, כמובן )

איזה Bus מוזכר ב CPU-Z אני לא יודע (לא מכיר), ולכן אין לי מושג אם זה ה FSB או לא. אבל אם אתה רואה שהמספר שכתוב שם, כפול ה multiplier של המעבד שמצויין, שווים לתדר המעבד, אז כן, זה ה FSB...

ישן 03-09-2010, 02:17
  Brock Brock אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.09.10
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי שימי שמתחילה ב "המון שאלות ולכן אתמצת 1...."

קודם כל, תודה על התשובות המעמיקות והמהירות, אני שמח לראות שיש נכונות גדולה לעזור אפילו בשעות הקטנות של הלילה.
דבר שני, לפי הבנתי מדבריך, מעבד בעל Dual Core הוא בעצם מעבד אחד שבתוכו (פיסית בתוך מעבד אחד) ישנן שתי ליבות, שאינן נראות לעין מכיוון שהן בתוך רכיב המעבד?
לעומת SMP שבו הותקנו במערכת שני מעבדים בכדי ליצור שתי ליבות שונות?, זה העניין?
אם כך, זה מעלה אותי להבנה שמעבד אינו רק ליבה אלה מערכת שלמה, אני מניח שמדובר במערכת לפי הבנתי שבתוכה יש זיכרון מטמון (Cache) ואולי עוד כמה דברים שאני לא יודע.
בכל מקרה, אני בטוח שיהיו לי עוד כל מיני שאלות בנושא חומרה, ואני מאוד שמח לקבל מידע.

תודה שוב,
ולילה טוב.
ישן 03-09-2010, 10:49
  שימיadmin שימי אינו מחובר  
מנהל פורומי "תכנות ובניית אתרים" ו"חומרה ורשתות"

חבר מתאריך: 25.10.01
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי Brock שמתחילה ב "ועוד שאלה אחרונה להיום :) אם..."

עניתי לך כבר בסעיף 1 - מהירות מעבד לא נמדדת לפי התדר שלו, ולכן:

א. אין מקום למכפלה שלך, כיוון שהמספר אינו מייצג מהירות
ב. גם מבחינה פיזיקילית, אין פה הכפלה. שתי ליבות שעובדות בקצב שעון של 2GHz, הן שתי ליבות נפרדות, שכל אחת מהן, עובדת ב 2GHz - אתה לא מחבר לך תדרים למעין מעבד גדול יותר. שתי הליבות פועלות באותו קצב. כמות הפעולות שאתה יכול לבצע בשנייה, אכן עולה (אבל לא פי 2, עדיין יש overhead מסויים לפיזור בין המעבדים, וגם לא כל אפליקציה יודעת לנצל יותר מליבה אחת - ולכן הרבה אפליקציות ינצלו רק "חצי מעבד" - ואם הן היחידות שעושות משהו - לא הרווחת כלום מזה שיש לך ליבה כפולה [או יותר])

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 22:27

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 11 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר