לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה __ ברוכים הבאים לפורום מתגייסים וסדירים__ חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > מתגייסים וסדירים
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 17-02-2008, 16:07
צלמית המשתמש של שמול'ץ
  משתמש זכר שמול'ץ שמול'ץ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.07.05
כתבה ביום שהבן שלי התגייס

מצורף פה יומן מרגש שפורסם באתר AISH שבו כותבת אמא על הבן שלה שמתגייס ל"נצח יהודה" (הנחל הרדי):

הקישור לכתבה המקורית : http://www.aish.com/hsociety/diary/...In_The_Army.asp

כל כך קיוויתי שיכריזו באותו היום על פירוק הצבא, על שלום פתאומי או על השמדה מסיבית של כל קיני המחבלים של החמאס. התפללתי שאולי ידחו את כל הפקודות לאותו היום, או שאולי יחליפו את אסטרטגיות המלחמה לתקופה הקרובה בתרחישי דמי לא ממומשים.
אבל שום דבר מיוחד לא קרה כשנפרדתי לשלום מבני בכורי ושלחתי אותו לצבא. שום בשורה טובה לא שודרה באף אמצעי תקשורת. היה לי ברור בעליל שהילד שלי הולך להיות חלק ממערך אנושי מורכב ויקר שינהל את הקרב הבא על מטרות חשובות, ויהווה חלק ממערך נשמות כולל שמוסר את נפשו גופו וחיותו להחלטות חיצוניות, ולצערי לא תמיד בעלות קונצנזוס גורף.
הזמנו את כל המשפחה ל"מסיבת גיוס". עד רגע זה ממש לא ברור לי על מה היתה השמחה. שהרי איזה מסיבה יש לי כשאני נפרדת מבני לתקופה לא קצרה וכל כך קשה ופתלתלה, בעלת סיכונים אין קץ ודאגה חסרת מנוח. בעוד האורחים לוגמים את מרק הפטריות הסמיך ומחליפים בדיחות צבא ישנות, ישבתי אני וצפיתי בבני הצעיר, שהנה ממש מחר יעבור מרשותו של עצמו ובחירותיו, לרשותו של ממסד צבאי קר ומנוכר שיאלץ אותו לעיתים לחרוג מגבולות נפשו וגופו אך ורק משום שהוא שם.

ניסיתי להתנחם מעט באופציה שנותנת לנו המדינה לשרת לפחות בקרב חיילים נוספים בעלי הזדהות דתית שווה. הנח"ל החרדי נותן אפשרות כזו לבחורים שרוצים לשרת בצבא וגם לשמור על ערכים ומנהגים אותם רכשו במוסדות החינוך ובביתם. לזכותו של צה"ל יאמר שהוא מאפשר לחיילים למלא מצוות גם בשירות רגיל, רק ששם האווירה מעט שונה בהיות מקיים המצוות חריג או שונה במחלקתו. האפשרות להתגייס למקום בו כלל החיילים שווים בעמדותיהם הדתיות, נותן לנו ההורים לפחות רגיעה חלקית ביחס למחיר אותו אנו משלמים בדיוק כמו כל הורה אחר בשלחו את בנו לצבא.
ויש להבין נכון, מאומה מדאגתי לא פג גם כשאני יודעת שיש לו בית כנסת צמוד או שהנחת תפילין אינה נחשבת למראה חריג בשדות הבסיס. המחשבה הטורדת מזדחלת לקמט במצח וקובעת לה שם את מקומה. האם שמה הוא אימה, חוסר שקט או שמא פחד. כן, ממש פחד. טבעי, טהור, חסר גבולות. פחד מהלא מוכר, מהלא ידוע ובעיקר מאובדן השליטה לגבי חייו של הילד שלך.
האם הפחד הזה הוא אישי שלי, לאבד חלילה את בני יקירי ולהישאר בלי אותה נוכחות הורית עמוקה, שבה מתפקדים כבעלי שליחות ברורה ואהבת אין קץ? או שמא זה פחד חלילה על חייו כאישיות נפרדת בעלת חיים משלה, אישיות פרטית של בן שאמור להקים חיים משלו ולהמשיך את הסיבה העמוקה שבגללה אנחנו כאן? ואולי הפחד הגדול העמוק יותר כרוך באובדן חלילה של דרך האמונה בצבא ובחירה מחודשת בערכים הזרים לי? האם חס ושלום משהו אמוני ימצא דרכו כראוי להרהור נוסף או מחשבה נוספת. ואולי יש בזה יתרון. יתרון הבירור. יתרון ההבנה הבוגרת יותר, דווקא במקום שבו הכל לא פשוט אלא נרכש מחדש בכל רגע ורגע.
קשה לי מאוד למקד את הפחדים, אולם אני מנסה לדלות כוח מההבנה שבהחלטתו של בני ובתוכה ממש, קונה לה ההשגחה הפרטית מקום. מבלי להיכנס לביקורות על הצבא ודרכו, במקום בו הלב חש, המח נותן גיבוי חשיבתי ברור והאירועים נסקרים בזה אחר זה מבלי לצנזר מאומה, קיימת אותה פינה עמוקה ושורשית בה אני בטוחה שבכל מקום בו יהיה בני, שם תימצא ההשגחה הפרטית, ממש כאילו הייתי צופה בעריסתה של חברתי בה מונח תינוקה הקט. ואת זאת שאבתי דווקא מחברה שממש יום אחרי הגיוס פתחתי לה את סגור ליבי בדאגתי כי רבה, והיא בחכמתה הצליחה לשכנע אותי כי מקומו של כל יצור בעולם שמור בפני ברכת השם ואיש איש על גורלו ומקומו.

מבלי להיות "פטליסטית מחמד", ברור לי שבחירתו של בני להתגייס לנח"ל החרדי הינה בחירה שקולה הנובעת מהלך נפש ברור וידע מוקדם. בבחירה חופשית ללכת למקום הזה הוא קובע לעצמו את דרכו הייחודית, ואני סומכת עליו ובטוחה שהוא יבצע אותה על הצד הטוב ביותר. המינוס היחידי במקום הזה הוא שאין שום גישה לקנטינת הוופלים, מקום ששם ישנם מפגשים מעורבים, דבר המחייב אותנו כאימהות חיילים טריות ומבוהלות לצייד את התיק שלהם במגוון פחמימות מתוקות למשך שבוע ויותר. המינוס הגדול הבא, כפי שהזכרתי בהתחלה, הוא הימצאו בכלל של צבא לוחם בו ילדים בני 18 אמורים להחזיק כלי משחית ביד וללמוד את דרך פעולתם, פשוט כי קמים להורגנו.
יום לאחר מסיבת הגיוס, שתועדה במצלמות כולנו, הוא התחייל. הפך את עצמו לחייל. זה הרגע שבו חשבתי לצעוק שאולי הוא לא צריך את כל זה וכדאי שילך הביתה וישב במקום אחר וילמד או יעבוד או יתחתן או יתנדב או ייסע רחוק מכאן... רק שלא יתגייס. אני כל כך פוחדת על חייו. כל כך מתעבת את הרעיון שהוא יזחל בהרי יהודה ויפרוץ לבתים של מבוקשים תאבי דם. כל כך מבקשת מהשם שישמור עליו ועל חבריו. כל כך לא בטוחה בצדקת הדרך, אבל בטוחה מאוד בנפשות הפועלות.
אני מנסה לאסוף את האימה שלי מהטירונות הקרבית שלו ולנסות למקמה במקום שבו הדאגות הופכות לאתגרים. מעתה אני מאותגרת במידת הפחדים שלי וביכולות שלי לשלוט בהם ולהתפלל עבור בני ועבור חבריו. כולי תקווה שהוא תורם את חלקו כאדם ישר דרך למקום שם הוא נימצא כרגע. שהוא מקדש שם שמים בבחירה שלו, שהוא מצליח להתמודד גם כשקשה מאוד וגם כשרוצים להישבר. ושהוא יודע באמת שבבית מחכים לו ההורים והאחים בגאוות יחידה משפחתית.
עלה והצלח בני.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 08:20

הדף נוצר ב 0.03 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר