לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה    ברוכים הבאים לפורום צילום!!!       אוסף אתגרי הצילום של כל הזמנים   מצגת-סרטון ישראל 3 מוכנה כעת להפצה, לצפייה לחצו כאן חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > תרבות ואמנות > צילום סטילס ווידאו
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 25-12-2007, 22:03
  yaari yaari אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.09.04
נראה לי שהביקורת שלך אינה בונה וגם אינה במקומה (ואני יודע לקבל ביקורת)
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי שחף דרור שמתחילה ב "זו אכן יצירת מופת של אותה..."

נתחיל ב "אבל זו לא יצירת מופת שלך". לא טענתי כך אז מדוע ההתיחסות הזו. הבעתי דעה לגבי התרשמותי מהעבודה של האומנית. את יכולה להסכים, אם גם אותך היא מרשימה, או לומר את דעתך השונה.
לגבי "אני לא רואה איך *אתה* העברת פה את נושא השקיפות" ובכן, חיפשתי את ההגדרה של שקיפות והנה הציטוט (הפעם מ"ויקיפדיה"): "שקיפות היא תכונה המתארת את יכולת החומר לאפשר מעבר קרני אור דרכו. יכולתו של החומר להיות חדיר לאור" (אגב, היום כאשר מדברים על שקיפות, כביטוי, מתכוונים לכך שהדברים צריכים להיות גלויים, לא בהחבא).
אני צילמתי את העבודה לפני כשנתיים, בעת ש"בצלאל" הציגו, בטרמינל הישן של נמל התעופה בן גוריון,לכבוד 100 שנות קיומם, עבודות של סטודנטים. העבודה היתה בעיני הכי מרשימה והשקעתי מחשבה רבה כיצד אני מעביר לתמונה את הפירוש שאני הבנתי מהיצירה. הכי חשוב היה להעביר כיצד האור "משחק" בחומר השקוף וכיצד מוחו של המתבונן משלים את קטעי הטרקטור החלקיים והמרחפים לכדי מבנה שלם.
לשם כך הסתובבתי לא מעט מסביב ליצירה תוך בדיקה באיזה גובה ובאיזה מיקום המצלמה צריכה להיות בעת הצילום (תוך התחשבות כמובן באור המוקרן מבפנים ומבחוץ. אין לשכוח שלא מדובר במוזיאון עם תנאים אידאליים).
לדעתי הצלחתי במשימה שהצבתי לעצמי. זכותך לחשוב אחרת ("התמונה לא מבוצעת טוב מבחינה טכנית, ברמת הקומפוזיציה וברמת הקונספט.") אבל אז אני מצפה שתסבירי מדוע או, לפחות, כיצד היה ניתן לשפר(למשל בקומפוזיציה).
לגמרי במקרה נתקלתי לפני חודשיים בכתבה על תערוכה במוזיאון ארץ ישראל כשצילום היצירה מופיע בתחילתה. אני בכוונה מצרף סריקה חלקית של הכתבה:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

אן מה לדבר על הרמה הטכנית כיוון שמדובר בעיתון וקשה לדעת באיזה רמה המקור. אבל אם נדבר על הקומפוזיציה, בעיני היא לא מחמיאה ליצירה ובודאי אינה מביאה לידי ביטוי את כוונת האמן. פשוט ניתן לראות שמדובר בטרקטור מזכוכית ולא יותר. ואגב, לצלם היתה גישה לצילום מזוית שאינה נגישה למבקר רגיל, כמוני למשל.
רק להשלמת ההיבט האומנותי (אם כבר הרחבתי כל כך) אני מביא את הקטע הנוסף מהכתבה ובו מסומן אודות האומנית המדוברת.

וזאת מהסיבה שהתערוכה עדיין מתקיימת ואולי מישהו מעוניין לבוא ולצלם
http://eretzmuseum.org.il/main/site/index.php3?page=219
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 26-12-2007, 07:22
צלמית המשתמש של Narxx
  משתמש זכר Narxx Narxx אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.12.04
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי yaari שמתחילה ב "נראה לי שהביקורת שלך אינה בונה וגם אינה במקומה (ואני יודע לקבל ביקורת)"

התייחסות זריזה.
א. צילמת זכוכית. זכוכית הוא חומר שקוף אשר מקיים את התכונה "שקיפות". אכן, אור עובר דרך זכוכית.
אבל לא לזה התכוון המשורר בנושא השבועי. באותה מידה, יכלת לצלם כל תמיד ולומר "בתמונה יש אוויר. אוויר הוא שקוף, אור עובר דרכו ולכן התמונה מתאימה לנושא השבועי".
ב. נניח בצד את איכותה הטכנית של התמנוה - מדוע לקחת תמונה מלפני שנתיים שתשתתף בנושא השבועי?
לו הבנת כבר שלזכוכית יש תכונה המתאימה לנושא השבועי, מדוע לא לקחת זכוכית כלשהי, לשחק ולבנות באמצעותה פריים, שיהיה מתאים לנושא?
ג. אמנם, צילמת את התמונה בצורה הטובה ביותר שיכלת, אך אין הנושא השבועי 'תחרות צילום לתערוכה של בצלאל'. אולי בתחרות כזו היית זוכה מקום ראשון. אני מנסה להסביר שגם אם צילמת את הפריים הכי טוב שיכלת במקום מסויים בזמן מסויים, זה לא עושה אותו מתאים לנושא השבועי הנוכחי.
ד. נסה לתת ביטוי למושג "שקיפות" באמצעות הצילום - ולא לצלם דברים "שקופים". אני מודה שזה אתגר, אבל מי אמר שנושאים שבועיים חייבים להיות קלים?

ישן 26-12-2007, 07:42
  yaari yaari אינו מחובר  

אני אענה רק לסעיף ב בתגובה שלך.
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי Narxx שמתחילה ב "התייחסות זריזה. א. צילמת..."

דווקא התחלתי מתמונה שצילמתי השבוע, כל עוד ראיתי שכולם מפרשים את הנושא של שקיפות להשתקפות, ואפילו רמזתי בשם האשכול שאולי לא מדובר בפירוש הנכון.
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...ad.php?t=379190
האשכול הנוכחי היה יותר בכוון של לבדוק אם הבנתי נכון את הכוונה בנושא השבועי לפני שאשקיע ברעיון לצילום (לצערי אני יוצא מוקדם לעבודה וחוזר בחושך אז יש בעייתיות בהשקעה כזו, מלבד בסופי שבוע) שאולי גם הוא לא יתאים, בסופו של דבר.
לפי האשכולות שנפתחו עד כה, כנראה שהנושא לא ברור דיו לפירושים צילומיים והייתי שמח (ואני מתאר לעצמי שאני לא היחיד) אם הייתם מבהירים מעט יותר. מה הטעם שיהיו כל כך הרבה אשכולות שאינם בכוון (וההתיחסות ש"מי אמר שנושאים שבועיים חייבים להיות קלים?" אינה מעלה או מורידה לטענה זו)?

נערך לאחרונה ע"י yaari בתאריך 26-12-2007 בשעה 07:45.
ישן 26-12-2007, 17:31
צלמית המשתמש של Narxx

בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי yaari שמתחילה ב "אני אענה רק לסעיף ב בתגובה שלך."

חבל שלא ציינת כי המטרה של האשכול הנוכחי היא אכן בדיקה שכזו, כיוון שאנשים מנסים לתת לך ביקורת אמנותית על הצילום שלך, בזמן שאתה בכלל לא מחפש אחת כזו.
לו אמרת לאנשים שאתה לא מעוניין בביקורת על הצילום, אלא רק להבין האם לזה התכוון המשורר בעת שחיבר את הנושא השבועי - אולי לא היו מגיבים לך לריק?

בנוגע למי שטעה בפירוש - הוא לא טעה בפירוש כמו שהוא נגרר אחרי הראשון שטעה (או כמו שזיו אומר "אפקט העדר").
הנושא השבועי הוא משחק, לא יותר. אני מקווה שאנשים לא יפגעו מעצם היותו 'לא ברור'.
מה גם שאותי קצת מעציב שנושאים אבסטרקטיים לא מצליחים לקבל ביטוי, בזמן שנושאים 'משעממים ושגרתיים' כגון "חתולים", "שקיעות" ו"HDR" - כן.

ישן 27-12-2007, 08:52
צלמית המשתמש של Narxx

בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי yaari שמתחילה ב "התכוונתי גם לקבל ביקורת, כמו בכל צילום המוצג כאן."

ביקורת אכן עדיפה שתהיה בונה, אך נאמר פה בעבר כי אפילו "המחסור בביקורת" היא ביקורת בפני עצמה.
אפשר ללמוד גם מהביקורת, וגם ממה שלא נאמר בביקורת (בדיוק כמו שאמרת שבצילום שלך, המוח משלים את הטרקטור ומדמיין את החלקים שאין).

עם זאת, אני לא יכול לדרוש מהמגיבים שתמיד יפרטו מה מפריע להם.
גם ביקורת כמו "לא אהבתי" היא ביקורת לגיטימית, ועם אינטואיציה וקצת דמיון, אפשר אפילו לנתח למה התכוון המגיב באמרו דבר שכזה.

גם אם הקונספט שמעבירה היצירה (הטרקטור השקוף והלא שלם) עונה לנושא השבועי, אני מסכים עם שחף שהיצירה אינה שלך וזה קצת 'לא פייר' לצלם עבודת אמנות של אמן מסויים, ולקבל את הביקורת על הצילום כאילו הצלם הוא שמעביר את האמוציות שגורמת לנו היצירה האמנותית (הפסל במקרה הזה).

כך או כך, אני מחכה לראות את התוצאה של הרעיון לצילום שתביא איתך

ישן 28-12-2007, 22:42
  yaari yaari אינו מחובר  

דעה אישית לגבי צילום יצירות אומנות
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי שחף דרור שמתחילה ב "תודה למתן על הבהרת דבריי..."

לאחר שסיימנו ללבן את חילוקי הדעות לגבי הנושא השבועי, נותר לי רק להתייחס לעמדתך בנושא צילום יצירות אומנות. רק שתדעי שאני מאוד מכבד את דעתך (ואני לא אומר זאת בציניות) ולכל אחד יש דברים שהוא נמשך לצלם אותם יותר מדברים אחרים. אבל אני רוצה לחלוק מעט על תחושותייך בנושא:
"אני לא מוצאת ערך אמנותי בצילום יצירות אמנות של אחרים" ו "לדעתי זה פלגיאט, או לפחות רפרודוקציה חסרת כל ערך אמנותי".
אני נוטה להסכים במקרים שבו מצלמים יצירה דו מימדית (כגון ציור) שבהם לצלם אין כמעט מה להביא לידי ביטוי בצילום (למרות שאישית הייתי "מת" לצלם במקרו, מקרוב ובאלכסון, יצירה של ואן גוך, כדי להראות בצילום את מה ש"עושה לי את זה" במשיכות המיכחול המיוחדות שלו. כמובן שאין סיכוי כי הסיבה שלא מרשים לצלם במוזיאונים היא לא הסיבה הנאיבית שהעלית אלא סיבה כלכלית, זכויות יוצרים העתקה וכו').
המון צילומים הם של יצירות מעשי ידי אדם. לרבות מיצירות אלה ניתן לייחס ערך אומנותי גם אם היוצר הוא אדריכל, מתכנן עיר או מעצב מכוניות.
כאשר OLEGIS מצלם בית מיוחד, אני אישית רואה בכך צילום אומנותי של יצירת אומנות (לא צריך להיות צייר או פסל כדי שהיצירה תיחשב לכזו). כלומר, גם המבנה, אבל גם הצילום שלו, הינם אומנותיים. יתכן שצלם אחר יצלם את אותו מבנה ואני לא ארגיש כך לגבי הצילום.
הנה הדוגמא שאני מדבר עליה (אחת מיני רבים):

וגם ראיתי צילומים של XNIR ודומיו, היכולים לצלם מטוס באופן כזה שגם הצילום וגם האופן בו משתקף המטוס בצילום הינם יצירות אומנותיות.
ומה לעשות, גם אני חוטא בצילומים של יצירות שאני מאוד מתרשם מהם ואני חושב שאוכל להביא לידי ביטוי משהו מיוחד בצילומם (לעיתים רחוקות. אני מניח שאין לי יותר מ 20 צילומים של יצירות אומנותיות מתוך למעלה מ 10000 צילומים שצילמתי, ועוד שרובם צולמו בתקופת הפילם, כאשר עוד עשו חשבון) ואוכל לשחזר את הרושם שהם עשו עלי ולהעבירו לאלבום התמונות. לדעתי, באותה מידה מיוחדת שאת מצלמת פורטרטים של ילדים או פרחים.
הנה דוגמא (מאותה סידרה שלקחתי את הצילום הקודם, האתגר החודשי של צילום בשחור לבן):

הרי את הפייטה (מריה מחזיקה את ישו) יצרו אומנים רבים ומצויינים. אבל דווקא זו, של הנרי מור בקתדרלה בלונדון, הרשימה אותי בזכות המבנה המרומז ומשחקי האור הנותנים ליצירה ולצילום שלה ערך מוסף שאותו רציתי לשמר.
אני מקווה שהבהרתי את כוונתי ואולי גרמתי לך לחשוב באופן מעט יותר פתוח על צילום של יצירת אומנות.
שמי יוסי, אבל לכך באמת אין חשיבות.
ישן 29-12-2007, 18:52
צלמית המשתמש של שחף דרור
  משתמשת נקבה שחף דרור מנהל שחף דרור אינו מחובר  
מנהלת פורומי הצילום

חבר מתאריך: 12.04.05
שלח הודעה דרך ICQ אל שחף דרור
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי yaari שמתחילה ב "דעה אישית לגבי צילום יצירות אומנות"

אה, נכון, יוסי. תודה שהזכרת לי (בטח שזה חשוב!).

קודם כל, עניין נקודתי:
בתערוכות אסור לצלם משתי סיבות (ככל הידוע לי) :
* כדי למנוע פגיעה כלכלית
* כדי לשמור על זכויות היוצרים.
הנקודה השניה תואמת את מה שכתבתי: "לדעתי זה פלגיאט." (פלגיאט הוא גניבה ספרותית. מתחתי קצת את גבולות המושג כאשר התייחסתי אליו כאל "גניבה אמנותית".) ובגלל שקיימת גם הנקודה הראשונה, כתבתי "כנראה מסכימים איתי לפחות במעט" -> כלומר, יש להם עוד סיבה, אבל לפחות סיבה אחת שלהם תואמת את דעתי. מובן?

לגבי הנושא השני:
מסכימה איתך שיש דרך לצלם יצירות אמנות בדרך שהצילום עצמו יהווה יצירה נפרדת, ואני תמיד מציינת את זה כשאני מבקרת צילום של יצירות אמנות.
פשוט חשתי שהצילום הנוכחי שלך לא תואם את ההגדרה. לדעתי כדי להוציא יצירת אמנות מצילום של יצירת אמנות, צריך להוציא את הצילום מההקשר של היצירה המקורית, ולא לנסות להעביר את מה שהאמן המקורי ניסה להעביר ע"י צילום כלל יצירתו, כי אז זה ממש כמו צילום לכתבה בעיתון על התערוכה, או צילום לקטלוג של יצירות אמנות.

בהצלחה.
ישן 31-12-2007, 07:18
  yaari yaari אינו מחובר  

אתה צודק מאוד בהערה האחרונה שלך
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי amonsito שמתחילה ב "בקיצור חירבנתם את..."

וחבל שלא חשבתי על זה אז. כיום אני נוהג לצלם בעיקר על מצב M ולחשוף בחשיפות שונות.
לגבי ההערה על הצפיפות: לצערי היו מבקרים נוספים ליד היצירה והתוצאה בהתאם. לא ניתן היה להשיג עוד רווח מהצדדים. בקושי הצלחתי לצלם כפי שצילמתי. לכוון השני בכלל לא היה כדאי לצלם, כי אז כולם היו בתוך הפריים. התוצאה כאן היא בהתאם למגבלות.
אני, אגב, לא מרגיש שחירבו לי את האשכול (וגם לא "חירבנו", לפיה המילה שבה השתמשת) אלא להיפך. היה כאן דיון פורה ולגיטימי. הזדמנות מצויינת גם להביע את דעתי בנושא צילום יצירות אומנות.
ועוד הערה, הייתי בשבת ב"חג כל הדתות" בחיפה ויצא לי לצלם מספר תמונות הקשורות לאתגר (שאחרת לא הייתי מצלם אותן) אבל החלטתי שאין להם ערך צילומי אז חבל להטריד את הגולשים כאן.

נערך לאחרונה ע"י yaari בתאריך 31-12-2007 בשעה 07:22.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 18:21

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר