לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 17-09-2007, 10:15
  HummerH1 HummerH1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.11.02
איך הוא התגנב ליהדות
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי minimax שמתחילה ב "כפרות זה מנהג פאגאני שאין לי מושג איך התגנב ליהדות"

מקור המנהג
מנהג הכפרות הוא קדמון, ומקורו זכר לשעיר לעזאזל שהכהן הגדול התודה עליו על כל עונות בני ישראל, והשעיר נשא אותם לארץ גזרה. אולם בכדי שלא יהיה נראה כקרבן וכמקריב קדשים בחוץ, לכן השתמשו בתרנגול שאינו ראוי להקרבה.

וחששו גם לזה, והחליפו הכפרה בצמחים וזרעונים, כמבואר ברש"י שמביא מתשובת הגאונים, שהיו עושים חותלות (סלים) מכפות תמרים וממלאים אותם עפר וזבל בהמה, ולפני ר"ה זורעים בהם הקטנים שבבית, כל אחד פול המצרי או קטנית וקורין לו פרפיסא וצומח, ובערב ר"ה נוטל כל אחד שלו ומחזירו סביבות ראשו שבעה פעמים, ואומר זה תחת זה וזה חליפתי וזה תמורתי ומשליכו לנהר (שבת פ"א, ד"ה האי פרפיסא).
ובהשליכם הזרעים לתוך הנהר כוונו לרמז לפסוק "ותשליך במצולות ים כל חטאתם" כעין מנהג תשליך (ע"ע) שלנו.
במקומות אחרים הנהיגו לעשות כפרות מתרנגולים.

המרדכי (סוף יומא) מביא תשובות הגאונים:

וששאלתם שאנו נוחשים נחישות וכו' ואנו שוחטים תרנגולים בערב יום הכיפורים למספר בני הבית וכו'. כן מנהג כל חכמי ישראל שמחזירים אותן בחייהן סביב ראש כל אחד ואחד שבבית, ואומר זה תחת פלוני זה חלף פלוני זה נכנס לשחיטה ופלוני נכנס לחיים. ושוחטים ומחלקים בין עניים ויתומים ואלמנות כדי שיהא כפרה לנפשם.
הרא"ש (יומא פ"ח) כתב שתרנגול עדיף מפני ששמו 'גבר', והוא תמורת גבר, כי מניח ידו על ראש התרנגול, כמו שעשו כאשר סמכו על הקרבן, ושוחטו לאלתר תיכף לסמיכה.

במחזור ויטרי מביא המנהג הזה ואומר כי מנהג אבותינו תורה היא וכו' ולאחר שסיים הפסוקים יקח התרנגול ויחזירנו סביב לראשו ואומר:

יהי רצון מלפניך אלוהים חיים שתזכרני ותפקדני לחיים טובים, ויהא תרנגול זה תחת זה וחילופו ותמורתו, ויצא תרנגול זה למיתה ויכנס זה לחיים טובים ארוכים, ותהא שחיטתו כפרתו וכופר נפשו וינצל מכל צרה וצוקה, מכל יגון ואנחה. וימצא מנוחה ששון ושמחה, אמן אמן סלה ועד.
ויהא כפרתו כמו כפרת שעיר המשתלח שהיה מכפר על כל ישראל. וכן נהגו בפרובינצא ונרבונא (מחזור ויטרי עמ' 873).

התנגדות למנהג כפרות
רשב"א
כתב בתשובה בעניין הכפרות, ואמר שנשאל רבנו האי גאון ואומר שכן נהגו, עם כל זאת מנעתי המנהג הזה מעירנו.
רמב"ן אסרו משום דרכי האמורי.
בית יוסף היה קורא אותו מנהג שטות (בש"ע שנדפסו בפעם הראשונה) וכתב שיש למנוע המנהג (או"ח סי' תר").
התימנים אינם נוהגים מנהג כפרות כלל, ורמב"ם לא הזכירו.

רמ"א כתב בהגהה כי נוהגים בכפרות בכל מדינות אלו, ואין לשנות כי הוא מנהג ותיקין.
כתב האריז"ל בכוונות על פי הקבלה לשחוט התרנגול באשמורת אחר הסליחות, כי אז הרחמים גוברים.
כתב המג"א שאין לחזר אחר תרנגולים לבנים דווקא, שהוא כעין דרכי האמורי. ואם אין לו תרנגול יקח שאר בעל חי.
הלבוש כתב שיוכל לקחת דגים, אך לא יקח דבר שראוי להקרבה, כמו תורים ובני יונה.
השל"ה כתב (דף רכ"ז ויתנו התרנגול לעניים, או יתן פדיונו לעניים, וזה יותר טוב לפי שמתביישים כשנותנים להם התרנגולים, וכך דרך מהרי"ל.

במצרים יש נוהגים שאינם עושים הכפרות בערב יום כיפור אלא שוחטים כפרותיהם בליל הושענא רבא (נהר מצרים הל' יו"כ סי' ב', ועי' כלבו סי' ס"ח, וקמחא דאבישנא למחזור מנהג בני רומא ערב יום כיפור).

מתוך אנציקלופדיה יהודית דעת - כפרות ;

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 18-09-2007, 19:35
  פשוט פשוט אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.04.07
למינימקס היקרה:
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי minimax שמתחילה ב "יש הבדל עצום"

למען הגילוי הנאות מנהג הכפרות או כל מיני מנהגים פגאניים אחרים אינם מעניינים אותי מעבר לידע כללי או הקוריוז.

אבל!!!!
כדאי מאד שתדעי שתנאי האחזקה /החיים של עופות המיועדים לגריל /פרגיות /שניצל /פולקה/מרק עוף בביתך אינם טובים במידה רבה מהתנאים הכללים שבהם חיים /מוחזקים תרנגולות לכפרות.
גם אלה וגם אלה חיים בכלובים קטנים ולחוצים(ברובם עופות שחיים עם רגליים שבורות/עקומות בגלל וגדל הכלובים)
גם אלה וגם אלה מקבלים מזון מועט מכסימום כדי לחיות או כדי לעלות במשקל עד לשקילה לפני שחיטה.
גם אלה וגם אלה זוכים לתנאים סניטריים גרועים במיוחד.
גם אלה וגם אלה הולכים לשחיטה שמהותה זהה לחלוטין.
ההבדל היחיד הוא הסיבוב מעל לראש בתוספת מלמול מס' פסוקים חסרי משמעות.
צפית הילדים בשחיטה אינה מחויבת המציאות אבל אינה מעלה ואינה מורידה דבר.
מי שמעונין להראות לילידיו את המציאות במשחטות עופות הגדולות בישראל יראה בדיוק את אותם הדברים.
ולכן צודק האמר שאומר שאין הבדלים גדולים למעט צעקת הארגונים להצלת החיות שגם זה סוג של ריטואל שנתי ומיותר וכל מטרתו הבלטה תקשורתית של הארגונים הללו (בעיקר של אתי אלטמן הבלתי אפשרית שמחזיקה ארגון על סף פשיטת רגל כשכל מטרתה להשיג מימון עי תרומות לעוד תקופה שתחזיק אותה ואת הארגון שלה מ"על למים".)
זה הכל.
ממילא רוב הרבנים החשובים בכלל מתנגדים למנהג הזה עם התרנגולות ורוב רובם של אלה שעושים את מנהג הכפרות עושים אותו ע"י תרומה לצדקה ולא עם בעלי חיים.

ישן 18-09-2007, 23:01
צלמית המשתמש של איתי מאיר
  איתי מאיר איתי מאיר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.12.02
שלח הודעה דרך ICQ אל איתי מאיר
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי HummerH1 שמתחילה ב "ומאיפה B12?"

שאלה טובה, בפעם האחרונה שבדקתי, היה לי B12 סביב ה- 400. הטווח התקין עד כמה שאני זוכר הוא מעל 150 (ונדמה לי שמעל 1000 בערך זה העליון, אני לא כל כך זוכר). בהתחשב בזה שאני כבר עברתי את הטווח איכסון של B12 בכבד (6 שנים), כנראה שהויטמין הזה נצבר אצלי בזמן שאני צמחוני.

כדורים לקחתי בעיקר כשהתחלתי להיות צמחוני, בערך 3 חודשים אחרי. מה גם, שמאז שאני צמחוני, באופן מפתיע, האנמיה שהייתה לי עברה.

בכל מקרה, צמחונות זאת תזונה כמו כל תזונה, היא בריאה כשהיא מאוזנת, והרסנית כשהיא לא.

ובקשר למקור של הכדורים, אין בעיה להפיק את הויטמין הזה במעבדה בעזרת אותם החיידקים שמייצרים את זה אצל בעלי החיים (החיידקים האלה נעלמו מבני האדם בעקבות המודעות הגבוהה שנהייתה להייגינה).

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 20:31

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר